Japon milyarder Maezawa uzay yolculuğuna başladı

Japon milyarder Maezawa, Rus Soyuz -2.1a füzesiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Rusya böylelikle yıllar sonra özellikle de ABD’li şirketlerin rekabetinin arttığı bir dönemde uzay turizmine dönüş yaptı.

Japon milyarder Yusaku Maezawa ve yardımcısı Yozo Hirano Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Soyuz MS-20 uzay aracı içindeki turistler Soyuz-2.1a füzesiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaşacak. Son 12 yıldır masrafların tamamını kendisi üstlenerek UUİ’ye giden ilk uzay turistleri Maezawa ve Hirano’nun yanında Rus kozmonot Aleksandr Misurkin de bulunuyor.
Uzay aracı 13:41’de (GMT) UUİ ile birleşecek. Ekibin 20 Aralık’ta Dünya’ya dönmesi planlanıyor.
Turistler uzay istasyonunda bilimsel bir çalışmaya katılacak. Aynı zamanda ‘100 Things You Want MZ To Do In Space’ (MZ’nin uzayda yapmasını istediğiniz 100 şey) listesinden aktiviteler gerçekleştirilecek.

Turistler uzayda yaptıkları her şeyi kameraya alıp bunları YouTube’a yükleyecek, Rus kozmonotlara hediyeler, ekipmanlar götürecek. Turistlerin yanında aynı zamanda Japon yemeği de olacak.

Daha önce ‘100 Things You Want MZ To Do In Space’ isimli bir internet sitesi faaliyete geçirilmişti. Sitede herkes turiste yörüngede yapabileceği teklifler sunmuştu. Yayınlanan listeye göre, Maezawa yolculuğunun sonunda Dünya’ya istasyondan hava getirmeyi deneyecek.

Bunun yanı sıra yörüngedeyken kağıttan uçaklar uçuracak, uzaylı arayacak, astronotlara deneylerinde yardım etmeye çalışacak, Dünya manzarası önünde gençlerin sorularını yanıtlayacak, havaya sabun baloncuğu üfleyecek, kutup ışıklarını, yıldırım ve meteor yağmurlarını kameraya almak için çabalayacak.
Maezawa’nın listesindekiler bunlarla sınırlı değil. Ters takla atmak, astronotlarla badminton oynamak, ellerini kullanmadan pantolonunu giymek, yerçekimsiz ortamda yapboz yapmak, uçak bir halı üzerinde uçmak, uzayda hangi yüzme stilinin daha çok işe yaradığını öğrenmek, esneme hareketleri yapmak, hapşırdığında vücudun dönüp dönmeyeceğini anlamak bu listedeki aktivitelerden bazıları.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.