Hindistan, Gaganyaan’dan önce 2022’de 2 insansız görev başlatacak

Bilim ve Teknoloji ve Yer Bilimlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Jitendra Singh, Parlamento Kış Oturumu (PTI) sırasında Rajya Sabha’da konuştu.

“Önümüzdeki yıl Gaganyaan’ı uçurmadan önce iki insansız görevimiz olacak. Bu da planlamada var. Bu genellikle takip edilen SÇP ‘dir (Standart Çalışma Prosedürü). Covid-19 salgını nedeniyle ertelendi.” dedi.

Singh ayrıca, ‘Vayumitra’ olarak adlandırılan robotların eşlik edeceğini söyledi.

Rajya Sabha’daki Soru Saati sırasında Singh, diğer projelerin durumunu paylaştı. Venüs görevinin 2022 için planlandığını, 2022-23 için Güneş Görevi’nin ve 2030 yılına kadar Uzay İstasyonu’nun görevi olduğundan bahsetti.

Uzay Bakanlığı’ndaki Dışişleri Bakanı, Covid-19 salgını nedeniyle uzay projelerinin ertelendiğini söyledi.

“Muhtemelen 2023’te Gaganyaan’a sahip olacağız ve bu da Hindistan’ı şüphesiz ABD, Çin ve Rusya’dan sonra dördüncü olan seçkin uluslar kulübüne yerleştirilecek.” diye de ekledi.

Bakan ayrıca, Gaganyaan programının diğer ülkelerin üstlendiği diğer insani misyonlardan daha uygun maliyetli ve kapsayıcı olacağı anlamında farklı olacağını söyledi.

Bu programın Hindistan’ı bir ön cephe ülkesi olarak yerleştireceğini ve robotik misyonları söz konusu olduğunda ülkenin yeteneklerini de geliştireceğini belirten Başbakan, bunun gençlere ve start-up’lara da ilham vereceğini sözlerine ekledi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.